Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

نخ های پود فرش سجاده ای

یکی از اجزای سه گانه تشکیل دهنده ساختار سجاده فرش ماشینی، پود است. نخ های پود درعرض سجاده فرش (عمود بر نخ های چله) در کنار هم و به طور موازی با یکدیگر قرار می گیرند. در واقع، مهم ترین نقش نخ های پود، اتصال نخ های چله سجاده فرش به یکدیگر از یک سو و نگه داشتن ریشه خاب از سوی دیگر می باشد. نخ پود سجاده فرش، بسته به خواص فیزیکی-مکانیکی خود، اثر مستقیمی بر خواص فیزیکی-مکانیکی مرتبط با عرض سجاده فرش ماشینی مانند استحکام سجاده فرش در جهت عرض، جمع شدگی عرض سجاده فرش در مرحله آهار و تکمیل و ... دارد. بنابراین، انتخاب نوع جنس و نمره نخ پود تاثیر بسزایی بر کیفیت سجاده فرش ماشینی تولید شده خواهد داشت.

در حال حاضر، دو نوع نخ پود مختلف در بافت سجاده فرش ماشینی استفاده می شود: نخ های گود ریسیده شده و نخ های پود فیلامنتی. روش تولید و ویژگی های فیزیکی-مکانیکی هر یک از این نوع نخ ها متفاوت از دیگری است.

مقاله پیش رو ادامه مقاله «نخ های پود سجاده فرش» است (جهت مطالعه مقاله مذکور به لینک مربوطه مراجعه کنید). 

دسته ای از نخ های پود سجاده فرش ماشینی که از دیرباز به طور سنتی مورد استفاده قرار گرفته اند، نخ های ریسیده شده می باشند. این نخ ها از الیاف استیپل کوتاه و یا بلند تشکیل می شوند. این الیاف به سیستم های ریسندگی تغذیه شده و در انتها با تابیدن به یکدیگر نخ پود نهایی سجاده فرش را به وجود می آورند. در حال حاضر، مهم ترین نخ پود ریسیده شده مصرفی در صنعت سجاده فرش ماشینی ایران، نخ های جوت و نخ های پنبه/پلی استر می باشند.

 

نخ جوت سجاده فرش

مهم ترین نوع نخ پودی که در صنعت سجاده فرش ماشینی استفاده می شود، نخ جوت می باشد. این نخ از الیاف «چتایی» یا «جوت» به دست می آید. لیف جوت، به دست می آید. لیف جوت، در دسته الیاف طبیعی گیاهی قرار می گیرد. این الیاف از ساقه گیاه به دست می آید و به همین دلیل، در بین الیاف گیاهی در دسته «الیاف ساقه ای» جای می گیرد. گیاه چتایی، در کشورهای مرطوب و گرمسیری همانند هند، بنگلادش، پاکستان و .. .می روید. طول ساقه این گیاه به 5 متر و قطر آن به 2 سانتی متر می رسد. الیاف، به واسطه عملیاتی تحت عنوان «تخمیر» که در کنار رودخانه ها و جویبارها انجام می شود، از ساقه گیاه بیرون کشیده شده و سپس خشک می شوند. در ادامه، الیاف به کارخانجات ریسندگی منتقل شده برای سهولت در اجرای عملیات ریسندگی مقداری روغن به الیاف زده می شود. از آن جایی که طول الیاف جوت بلند است، از سیستم ریسندگی شبیه الیاف بلند برای تبدیل آنها به نخ استفاده می گردد.

الیاف چتایی به رنگ زرد و قهوه ای مایل به خاکستری بوده، عمدتاً به صورت خودرنگ استفاده شده، به ندرت رنگرزی می شوند. چگالی این لیف 1.5 گرم بر سانتی متر مکعب (شبیه به پنبه و ویسکوز) می باشد. درصد جذب رطوبت بازیافتی آن بین 12 تا 14 درصد است و از این رو، در دسته الیاف آبدوست قرار می گیرد. استحکام اینلیف بین 4 تا 5 گرم بر دنیر و ازدیاد طول تا حد پارگی آن بسیار کم و زیر 4 درصد است.

چتایی در زمره الیاف نسبتا ارزان است و به مقدار کافی در جهان تولید می شود. نخ جوت در تولید کیسه، گونی و سجاده فرش ماشینی استفاده می شود. انواع ظریف تر و مرغوب تر این الیاف، که دارای زیر دست نرم تر و ملایم تری هستند، برای تولید پارچه های پرده ای، دکوری و رومبلی به کار می روند.

در حال حاضر، تمام نخ جوت مورد مصرف در صنعت سجاده فرش ماشینی ایران، وارداتی است. مبدأ عمده نخ جوت وارداتی به ایران، کشور بنگلادش است. در ایران تنها یک کارخانه ریسندگی نخ جوت در شمال کشور (رشت) مشغول فعالیت بود، که آن هم از اواسط دهه 80 شمسی تعطیل شده است.

نخ جوت،یک نخ منحصر به فرد برای پود سجاده فرش ماشینی است. عمده دلایل استفاده از جوت به عنوان پود سجاده فرش ماشینی را می توان این چنین بیان نمود:

  • - استحکام بالای نخ (که استحکام در جهت عرض سجاده فرش ماشینی را تامین و تضمین می کند)،
  • - ازدیاد طول تا حد پارگی کم (میزان جمع شدگی عرض سجاده فرش در آهار و تکمیل را به حداقل می رساند)،
  • - چوبی و زمخت بودن (سبب جلوگیری از چروک شدن سجاده فرش ماشینی بافته شده در جهت عرض می شود)،
  • - مقاومت در مقابل عوامل بیولوژیکی (باعث مقاومت بالاتر برزنت سجاده فرش در مقابل عوامل بیولوژیکی مانند کپک، قارچ، بید و ... در مقایسه با سایر الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم می شود)،
  • - جذب رطوبت بالا (سبب جذب مقدار بالای آهار توسط برزنت سجاده فرش شده، در نتیجه ریشه های خاب سجاده فرش ماشینی بسیار محکم تر می شوند)،
  • - قیمت ارزان در مقایسه با سایر الیاف مانند پنبه و پشم، - وفور نسبی در بازار و دسترسی نسبتاً آسان. معمولاً در تجارت، نمرخ نخ جوت را بر حسب LBS بیان می کنند. LBS وزن 14400 یارد از نخ جوت را بر حسب پوند می گویند (یادآوری: یک یارد معادل 0.9144 متر و یک پوند معادل 0.453 کیلوگرم است). نخ جوت در محدوده بسیار وسیع، از نمره30  4LBS (معادل نمره 7.25 متریک یا 139 تکس) تا  LBS (معادل نمره 0.967 متریک یا 1033 تکس) و به صورت های تک لا و دولا تولید و به بازار عرضه می شود. علاوه بر نمره LBS، نمره Lea نیز برای نخ های تهیه شده از الیاف ساقه ای مانند جوت به کار می رود که نوعی نمره غیرمستقیم می باشد. Lea عبارت است از تعداد کلاف های 14400 یاردی از نخ جوت که یک پوند وزن داشته باشند. جدول 3-2، نحوه تبدیل نمره نخ های مختلف به نمره های متداول نخ جوت یعنی LBS و Lea و بر عکس را نشان می دهد. مهم ترین نمره نخ های جوت مصرفی در صنعت سجاده فرش ماشینی ایران عبارتند از:4.5 دولا، 6، 8، 10، 13 و 16 یک لا و دولا و همچنین 17 و 24 یک لا. بدیهی است هر چه تراکم سجاده فرش ماشینی بالاتر باشد، نیاز به نخ های جوت ظریف تر و یکنواخت تری خواهد بود. از این رو، مهم ترین عامل برای تعیین کیفیت نخ جوت یکنواختی قطر (ضخامت) آن است.
  • برخی از نخ های جوت، دارای نایکنواختی های زیاد در طول نخ می باشند. وجود نقاط بسیار کلفت در طول نخ پود، باعث می شوند تا نه تنها پشت سجاده فرش بافته شده نازیبا گردد، بلکه در سجاده فرش هایی که نخ خاب شناور دارند، در مرحله پشت پاک کنی، تیغه های دستگاه پشت پاک کنی با آنها برخورد کرده، سجاده فرش را در آن نقطه پاره می کنند. در مقابل، وجود نقاط بسیار نازک، باعث پارگی نخ جوت در آن نقطه به هنگام پودگذاری شده، کاهش راندمان بافندگی را در پی خواهد داشت.
  • نخ جوت، معمولا بر روی دوک های چوبی به قطر حدود 5 تا 6 سانتی متر و طول تقریبی 35 سانتی متر پیچیده شده، برای حفظ رطوبت آن داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده می شود. معمولاً بوبین کامل، بسیار سفت و به شکل استوانه ای به قطر حدود 35 سانتی متر و وزن بین 15 تا 20 کیلوگرم می باشد. برای حمل و نقل بوبین های نخ جوت، تعداد 4 یا 6 بوبین در داخل یک گونی کنفی بسته بندی می شود. در سال های اخیر، تولیدکنندگان جوت بنگلادش به بسته بندی پالتی روی آورده اند. در این روش، 9 بوبین نخ جوت روی یک پالت چوبی قرار داده شده سپس 6 تا 7 ردیف 9 تایی دیگر از بوبین های نخ جوت روی آن چیده می شود. بنابراین، در هر پالت، تعداد 72 بوبین قرار می گیرد. ابتدا، دور تا دور پالت با ورقه های ضخیم کاغذ و سپس با روکش پلاستیکی (نایلون یا سلفون) پوشانده می شود تا بوبین های نخ در مقابل نور خورشید و یا باران محافظت شوند. وزن هر پالت بین 1350 تا 1400 کیلوگرم است که برای بارگیری، تخلیه و جابجایی آن از لیفتراک، جرثقیل خودرویی و یا جرثقیل سقفی در کارخانجات استفاده می شود. روش بسته بندی پالتی نسبت به روش گونی، علاوه بر صرفه جویی در مصرف گونی (حداقل 12 گونی به ازای هر پالت)، در زمان بارگیری و تخلیه، تسریع نموده و هزینه های جابجایی را کاهش می دهد. ضمنا در این روش آسیب کمتری به بوبین های نخ وارد می شود.
  • از آنجایی که درصد جذب رطوبت نخ جوت بسیار بالاست، قرار گرفتن آن در مقابل نور خورشید و هوای بسیار گرم می تواند مقدار زیادی (تا 10 درصد) از وزن نخ بکاهد. این امر می تواند اختلاف وزن هایی را به هنگام خرید و فرو شایجاد کند که سبب تعارضات مالی شدید بین خریداران و فروشندگان می گردد. علاوه بر آن، خشک شدن نخ جوت سبب شکنندگی، خردشدگی، پرزدهی و افزایش میزان پارگی نخ جوت به هنگام پودگذاری خواهد شد که نه تنها سبب افزایش هزینه های ناشی از ضایعات شده، بلکه تاثیر منفی بر راندمان تولید ماشین بافندگی سجاده فرش می گذارد. 

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه مدیریت شرکت: 09131631223

تلفن همراه مدیر فروش:     09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account