Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

موارد موثر در کیفیت فرش سجاده ای

جنس نخ:
از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده در تشخیص کیفیت سجاده فرش که در قیمت گذاری آن نیز موثر است جنس نخ سجاده فرش می باشد. جنس نخ سجاده فرش می تواند آکرلیک و یا پلی استر باشد، که در زیر مزیت های نخ آکرلیک آمده است:
۱. سجاده فرش اکریلیک نسبت به پلی استر نرم تر، لطیف تر و روشن تر است.
۲. در حین لمس کردن و دست کشیدن دست به راحتی از روی سجاده فرش سُر میخورد و چسبندگی احساس نمی شود.
۳. نخ خاب آکرلیک هیت ست شده در حین دست کشیدن روی فرش سجاده ای از زیر دست دانه دانه رد شده و داخل هم کلاف نمی شود.
۴. اصلا بوی پلاستیک و مواد نفتی نمی دهد .
۵. مقاومت بالا در برابر پا خور شدن و برگشت پذیری فوق العاده.
۶. مقاومت بسیار بالا در برابر حرارتهای غیر مستقیم (قابلمه داغ، اتوی داغ، کتری داغ) را دارد.
۷. رنگهایی شاد زنده و شفاف دارد.

چنانچه هر یک از موارد بالا را در سجاده فرش ملاحظه نکردید و فرش سجاده ای زبری, سفتی, و رنگهای غبار گرفته داشت قطعا جنس پلی استر بوده و چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ قیمت با آکرلیک قابل مقایسه نمی باشد.
امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش سجاده ای پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش سجاده ای می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش راندمان تولید دارد.
همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این یکی از دلایل استقبال تولید کنندگان سجاده فرش از نخ هیت ست است. هیت ست تقریبا برای ماشین آلات با تکنولوژی بالای بافندگی سجاده فرش یک الزام است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم های بالای سجاده فرش نخ ها باید دارای مقاومت بالا در برابر پارگی باشند تا پارگی بیش از حد تولید را مختل نکند.

از مهمترین مزیت های نخ آکریلیک هیت ست شده به کار رفته در سجاده فرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. پفکی شدن نخ و بالک بیشتر و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر سجاده فرش.
2. کاهش پرز نخ.
3. تثبیت حرارتی و تثبیت تاب.
4. زیر دست نرم تر.
5. پارگی کمتر نخ در بافندگی.
6. تشخیص سرنخ ها در فرش بافته شده (دانه اناری شدن فرش).

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به نخ در دو نوع مخصوص نخ آکریلیک و یا کلیه نخ های مصنوعی می باشد. فرش سجاده ای هیت ست شده از سوی دیگر به معنای عدم پرزدهی نیز هست. سجاده فرش هیت ست شده در اولین روزهای استفاده پرزدهی جزیی دارد اما پس از کمی پا خوردن و یک یا دو بار جارو کردن دیگر هرگز پرزدهی در فرش سجاده ای مشاهده نمی شود.
در ماشین هیت ست به طور متوسط ۲۴ تا ۴۸ سر نخ در قفسه ( کریل ) به ماشین تغذیه می شود. اصولا فرآیند بخار دهی نخ های آکریلیک یک فرایند ضروری جهت بافت فرش سجاده ای با کیفیت بالا می باشد. بخار دهی باعث ایجاد مقاومت بالا در باربر پارگی، استحکام ابعادی بالا، کاهش پرزهای سطحی و در نتیجه پرز دهی نخ، قابلیت جذب رنگ زیاد، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملا یکنواخت با زیر دست نرم می شود.
در کنار کریل تغذیه یک کریل رزرو هم وجود دارد که در هنگام اتمام بوبین اول پروسه تولید دچار توقف نگردد.
نخ ها پس از عبور از واحد Pre Feeding وارد سیستمی می شوند که به کلاف کن معروف است. در این بخش نخ ها به صورت حلقه هایی ممتد بر روی یکدیگر و بر روی یک تسمه نقاله پهن می شوند. در مدل های جدید ماشین آلات هیت ست جهت افزایش تولید پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ ها افزایش یافته است.

معمولا تولید ماشین هیت ست بین ۳ تا ۱۲ تن در روز بسته به نوع نخ، کیفیت نخ، نمره نخ متغیر است. سپس نخ ها از روی تسمه نقاله وارد ناحیه بخار دهی می شوند.
نخ ها پس از خروج از هدهای بخار، وارد خشک کن و بعد نیز خنک کننده می شوند. از آنجایی که آکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارد وجود این مرحله ضروری است. سپس سرنخ ها وارد بخش کنترل الکترونیکی می شوند و از آنجا به واحد پیچش هدایت می شوند. قبل از این واحد انبارک نخ قرار دارد که جهت جلوگیری از توقف خط مورد مصرف هستند.

نکته مهم اینکه در خطوط هیت ستی که قابلیت هیت ست نمودن انواع نخ های پلی استر، پلی پروپیلین، پلی آمید، آکریلیک، پشم و مخلوط را برای نخ های ریسیده شده و BCF دارند، در ماشین TVP3 طول تونل بخار و زمان بخار دهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک تونل بسته انجام می گیرد و دمای بخار آب تا ۱۴۰ درجه می تواند بالا رود در حالی که در ماشین LV و عدم نیاز نخ آکریلیک به دمایی بالاتر از ۱۰۰ درجه جهت پفکی شدن، بخار در محیط اتمسفر یک و بدون فشار اعمال می شود. نکته دیگر این است که در ماشین TVP3 می توان از این خط نخ فریز هم به دست آورد. بدین شکل که قبل از ورود نخ به بخار دهی می توان نخ را از یک واحد Freezing و خنک کننده عبور داده و سپس نخ را هیت ست نمود.

(فرشی که از نخ هیت ست شده تولید می شود دارای جذابیت بیشتر، ماندگاری بیشتر و استفاده راحت تر برای مصرف کننده خواهد بود).

 

شانه:
اصولا به تعداد گره های رنگ های بافته در هر متر عرضی فرش سجاده ای یا سجاده فرش ، شانه می گویند. برای این کار میتوان با استفاده از متر یک متر عرضی فرش سجاده ای را اندازه گرفته و تعداد گره های ان را شمارش کرد.
معمولا شانه هایی که در فرش سجاده ای مساجد و نمازخانه ها بیشتر استفاده میشود شامل : ۴۴۰ شانه – ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه می باشد.

 

تراکم:
به تعداد پود هایی که در هر متر طولی فرش بافته می شود تراکم می گویند. برای این کار می توان یک متر طولی فرش سجاده ای را اندازه گرفت و تعداد پود های آن را شمارش کرد. تراکم های معمول برای فرش سجاده ای در ۵۰۰ شانه عبارت است از ۸۰۰ – ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ که البته فرش سجاده ای تراکم ۱۰۰۰ بیشترین میزان بافت را به خود اختصاص داده است.


سجاده فرش, فرش سجاده ای, فرش مسجدی, سجاده فرش مسجد, فرش سجاده مسجدی, فرش محرابی, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه مدیریت شرکت: 09131631223

تلفن همراه مدیر فروش:     09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account