Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

یکی از اجزای سه گانه تشکیل دهنده ساختار سجاده فرش ماشینی، پود است. نخ های پود درعرض سجاده فرش (عمود بر نخ های چله) در کنار هم و به طور موازی با یکدیگر قرار می گیرند. در واقع، مهم ترین نقش نخ های پود، اتصال نخ های چله سجاده فرش به یکدیگر از یک سو و نگه داشتن ریشه خاب از سوی دیگر می باشد. نخ پود سجاده فرش، بسته به خواص فیزیکی-مکانیکی خود، اثر مستقیمی بر خواص فیزیکی-مکانیکی مرتبط با عرض سجاده فرش ماشینی مانند استحکام سجاده فرش در جهت عرض، جمع شدگی عرض سجاده فرش در مرحله آهار و تکمیل و ... دارد. بنابراین، انتخاب نوع جنس و نمره نخ پود تاثیر بسزایی بر کیفیت سجاده فرش ماشینی تولید شده خواهد داشت.

در حال حاضر، دو نوع نخ پود مختلف در بافت سجاده فرش ماشینی استفاده می شود: نخ های گود ریسیده شده و نخ های پود فیلامنتی. روش تولید و ویژگی های فیزیکی-مکانیکی هر یک از این نوع نخ ها متفاوت از دیگری است. از این در مقاله های بعدی، هر یک به طور جداگانه بررسی می شوند.

به منظور رفاه حال مشتریان، اینستاگرام شرکت سجاده فرش تک ستاره کویر کاشان راه اندازی شد. با مراجعه به صفحه اینستاگرامی شرکت سجاده فرش تک ستاره کویر کاشان می توانید از نمونه های سجاده فرش محرابی، سجاده فرش های تشریفاتی، فرش یکپارچه، نمونههای بافته شده سجاده فرش و مساجد فرش شده دیدن کنید. برای این منظور به آدرس https://www.instagram.com/farshsajjade/ مراجعه کنید. 

 

تماشای صفحه اینستاگرامی شرکت سجاده فرش تک ستاره کویر کاشان امکان مقایسه همزمان تمامی سجاده فرش ها را برای شما فراهم کرده است. امید است که این خدمت، یاری رسان انتخاب شما شود.

مواد اولیه بافت فرش سجاده ای همچون سایر منسوجات، الیاف می باشند. «لیف» یک رشته دراز، باریک و انعطاف پذیر است که خواص فیزیکی-مکانیکی مشخص و مناسبی چون استحکام، ازدیاد طول تاحدّ پارگی، بازگشت پذیری و ... دارد.

مهم ترین الیافی که برای بافت فرش دستباف استفاده می شوند، پنبه، پشم و ابریشم می باشند. هر یک از انواع الیاف با توجه به نوع کاربرد و ویژگی های فیزیکی-مکانیکی آنها انتخاب می شوند. ویژگی هایی که طی صدها سال بافت فرش دستباف و استفاده بشر از این کالا، به تجربه به دست آمده است. به طور مثال، لیف پشم در خاب فرش سجاده ای استفاده می شود، چون دارای بازگشت پذیری خوبی به هنگام پاخوری فرش بوده و عایق حرارتی مناسبی است. همچنین لیف پنبه، به دلیل این که استحکام و ازدیاد طول نسبی مناسبی دارد، در تهیه چله و پود فرش دستباف به کار می روند.

شرایط و نحوه استفاده از مواد اولیه در صنعت فرش سجاده ای ماشینی متفاوت از فرش دستباف است. به دلیل تولید فوق العاده بالای سجاده فرش های ماشینی و نیاز به الیافی با ویژگی های کاملاً مشخص و یکنواخت، استفاده از الیاف طبیعی، به عنوان مواد اولیه این صنعت، چندان آسان نیست. اگر چه، الیاف پشم به میزان اندک در خاب برخی سجاده فرش های ماشینی، پنبه در مخلوط با الیاف پلی استر جهت چله و گاه پود آن وجوت صرفا جهت پود سجاده فرش ماشینی استفاده می شوند، لیکن حجم مصرف الیاف طبیعی در صنعت سجاده فرش ماشینی خیلی بالا نیست. در مقابل عمده الیاف مصرفی در تولید جهانی فرش سجاده ای ماشینی، الیاف بشرساخته و به ویژه مصنوعی می باشند. شکل زیر نمودار الیاف مصرفی در فرش سجاده ای ماشینی را نشان می دهد. هر یک از الیاف مندرج در نمودار برای تهیه یکی از اجزای سه گانه فرش سجاده ای یعنی نخ های خاب، تار (چله) و پود به کار می روند. به طور مثال الیاف پشم، ویسکوز، اکریلیک، پلی استر، پلی پروپیلن و نایلون عموماً برای خاب، الیاف پنبه، پلی استر و در موارد اندک پلی پروپیلن برای چله و الیاف پنبه، جوت و پلی استر در پود فرش سجاده ای ماشینی استفاده می شوند.

جنس نخ:
از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده در تشخیص کیفیت سجاده فرش که در قیمت گذاری آن نیز موثر است جنس نخ سجاده فرش می باشد. جنس نخ سجاده فرش می تواند آکرلیک و یا پلی استر باشد، که در زیر مزیت های نخ آکرلیک آمده است:
۱. سجاده فرش اکریلیک نسبت به پلی استر نرم تر، لطیف تر و روشن تر است.
۲. در حین لمس کردن و دست کشیدن دست به راحتی از روی سجاده فرش سُر میخورد و چسبندگی احساس نمی شود.
۳. نخ خاب آکرلیک هیت ست شده در حین دست کشیدن روی فرش سجاده ای از زیر دست دانه دانه رد شده و داخل هم کلاف نمی شود.
۴. اصلا بوی پلاستیک و مواد نفتی نمی دهد .
۵. مقاومت بالا در برابر پا خور شدن و برگشت پذیری فوق العاده.
۶. مقاومت بسیار بالا در برابر حرارتهای غیر مستقیم (قابلمه داغ، اتوی داغ، کتری داغ) را دارد.
۷. رنگهایی شاد زنده و شفاف دارد.

چنانچه هر یک از موارد بالا را در سجاده فرش ملاحظه نکردید و فرش سجاده ای زبری, سفتی, و رنگهای غبار گرفته داشت قطعا جنس پلی استر بوده و چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ قیمت با آکرلیک قابل مقایسه نمی باشد.
امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش سجاده ای پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش سجاده ای می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش راندمان تولید دارد.
همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این یکی از دلایل استقبال تولید کنندگان سجاده فرش از نخ هیت ست است. هیت ست تقریبا برای ماشین آلات با تکنولوژی بالای بافندگی سجاده فرش یک الزام است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم های بالای سجاده فرش نخ ها باید دارای مقاومت بالا در برابر پارگی باشند تا پارگی بیش از حد تولید را مختل نکند.

از مهمترین مزیت های نخ آکریلیک هیت ست شده به کار رفته در سجاده فرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. پفکی شدن نخ و بالک بیشتر و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر سجاده فرش.
2. کاهش پرز نخ.
3. تثبیت حرارتی و تثبیت تاب.
4. زیر دست نرم تر.
5. پارگی کمتر نخ در بافندگی.
6. تشخیص سرنخ ها در فرش بافته شده (دانه اناری شدن فرش).

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به نخ در دو نوع مخصوص نخ آکریلیک و یا کلیه نخ های مصنوعی می باشد. فرش سجاده ای هیت ست شده از سوی دیگر به معنای عدم پرزدهی نیز هست. سجاده فرش هیت ست شده در اولین روزهای استفاده پرزدهی جزیی دارد اما پس از کمی پا خوردن و یک یا دو بار جارو کردن دیگر هرگز پرزدهی در فرش سجاده ای مشاهده نمی شود.
در ماشین هیت ست به طور متوسط ۲۴ تا ۴۸ سر نخ در قفسه ( کریل ) به ماشین تغذیه می شود. اصولا فرآیند بخار دهی نخ های آکریلیک یک فرایند ضروری جهت بافت فرش سجاده ای با کیفیت بالا می باشد. بخار دهی باعث ایجاد مقاومت بالا در باربر پارگی، استحکام ابعادی بالا، کاهش پرزهای سطحی و در نتیجه پرز دهی نخ، قابلیت جذب رنگ زیاد، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملا یکنواخت با زیر دست نرم می شود.
در کنار کریل تغذیه یک کریل رزرو هم وجود دارد که در هنگام اتمام بوبین اول پروسه تولید دچار توقف نگردد.
نخ ها پس از عبور از واحد Pre Feeding وارد سیستمی می شوند که به کلاف کن معروف است. در این بخش نخ ها به صورت حلقه هایی ممتد بر روی یکدیگر و بر روی یک تسمه نقاله پهن می شوند. در مدل های جدید ماشین آلات هیت ست جهت افزایش تولید پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ ها افزایش یافته است.

معمولا تولید ماشین هیت ست بین ۳ تا ۱۲ تن در روز بسته به نوع نخ، کیفیت نخ، نمره نخ متغیر است. سپس نخ ها از روی تسمه نقاله وارد ناحیه بخار دهی می شوند.
نخ ها پس از خروج از هدهای بخار، وارد خشک کن و بعد نیز خنک کننده می شوند. از آنجایی که آکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارد وجود این مرحله ضروری است. سپس سرنخ ها وارد بخش کنترل الکترونیکی می شوند و از آنجا به واحد پیچش هدایت می شوند. قبل از این واحد انبارک نخ قرار دارد که جهت جلوگیری از توقف خط مورد مصرف هستند.

نکته مهم اینکه در خطوط هیت ستی که قابلیت هیت ست نمودن انواع نخ های پلی استر، پلی پروپیلین، پلی آمید، آکریلیک، پشم و مخلوط را برای نخ های ریسیده شده و BCF دارند، در ماشین TVP3 طول تونل بخار و زمان بخار دهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک تونل بسته انجام می گیرد و دمای بخار آب تا ۱۴۰ درجه می تواند بالا رود در حالی که در ماشین LV و عدم نیاز نخ آکریلیک به دمایی بالاتر از ۱۰۰ درجه جهت پفکی شدن، بخار در محیط اتمسفر یک و بدون فشار اعمال می شود. نکته دیگر این است که در ماشین TVP3 می توان از این خط نخ فریز هم به دست آورد. بدین شکل که قبل از ورود نخ به بخار دهی می توان نخ را از یک واحد Freezing و خنک کننده عبور داده و سپس نخ را هیت ست نمود.

(فرشی که از نخ هیت ست شده تولید می شود دارای جذابیت بیشتر، ماندگاری بیشتر و استفاده راحت تر برای مصرف کننده خواهد بود).

 

شانه:
اصولا به تعداد گره های رنگ های بافته در هر متر عرضی فرش سجاده ای یا سجاده فرش ، شانه می گویند. برای این کار میتوان با استفاده از متر یک متر عرضی فرش سجاده ای را اندازه گرفته و تعداد گره های ان را شمارش کرد.
معمولا شانه هایی که در فرش سجاده ای مساجد و نمازخانه ها بیشتر استفاده میشود شامل : ۴۴۰ شانه – ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه می باشد.

 

تراکم:
به تعداد پود هایی که در هر متر طولی فرش بافته می شود تراکم می گویند. برای این کار می توان یک متر طولی فرش سجاده ای را اندازه گرفت و تعداد پود های آن را شمارش کرد. تراکم های معمول برای فرش سجاده ای در ۵۰۰ شانه عبارت است از ۸۰۰ – ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ که البته فرش سجاده ای تراکم ۱۰۰۰ بیشترین میزان بافت را به خود اختصاص داده است.


سجاده فرش, فرش سجاده ای, فرش مسجدی, سجاده فرش مسجد, فرش سجاده مسجدی, فرش محرابی, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه : مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                           (فروش)  09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد فروشگاه فرش قالیکده محفوظ می باشد.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account