چگونگی تشخیص فرش ماشینی مرغوب

نکته قابل توجه اینست که از مهمترین وسایل منزل ، فرش است و فرش ها همیشه در معرض آلودگی و پاخور شدن هستند . ما باید با رعایت اصول مهم ، بتوانیم از فرش منزلمان مراقبت کنیم تا آسیب به آنها نرسد که نیاز به تخصص و اطلاعات زیادی ندارد . فقط با رعایت چند نکته می توانید از رسیدن آسیب های جدی به فرش خودداری کنید .

چگونگی نگهداری از فرش ماشینی
به خانم های خانه دار توصیه می شود که زیاد ، فرش منزلشان را جارو کنند این کار باعث می شود که گردوغبار ، به درون قالی نفوذ نکند و بهترین گزینه ، جارو برقی است چون پرزهای فرش ماشینی را از بین میبرد . گذاشتن وسایل سنگین بر روی فرش ماشینی ، باعث فشردگی می شود . برای اینکه این حالت صورت نگیرد توصیه می شود که وسایل سنگین در منزلتان را جابه جا کنید و جایی که فشردگی برروی فرش ایجاد شده است را با دستمال و یخ برطرف کنید تا حالت فرش به حالت عادی برگردد . زمانی که میخواهید فرش را جابه جا کنید ، از تا کردن فرش خودداری کنید و حتما فرش را رول کنید . دشمن اصلی فرش دستبافت و فرش ماشینی ، رطوبت است . پس باید فرش را در جاهای خشک پهن کنید . پارگی در فرش ماشینی ، را حتما رفو کنید تا به دیگر نقاط نفوذ نکند . لکه های ایجاد شده برروی فرش را هرچه سریع تر ، پاک کنید تا به درون فرش نفوذ نکند . تابش خورشید ، به فرش آسیب می رساند ، پس فرش را از تابش خورشید دور نگه دارید . البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که طول عمر و مقاومت فرش های اصل و با کیفیت بالاتر از فرش های بی کیفیت می باشد و برای اینکه شما یک فرش با کیفیت را برای خانه خود داشته باشید می توانید از طریق خرید اینترنتی فرش فروشگاه که عرضه کننده فرش با گارانتی می باشند اقدام نمایید ، در هنگام خرید فرش ماشینی ، اصولا افراد به قیمت فرش توجه می کنند و فرش درجه یک و فرش اصل را با قیمت پایین می خواهند . به این افراد توصیه می شود که خرید مستقیم فرش را انتخاب کنند .

خوب است بدانید در طی مراحل بافت ، فرش ماشینی ممکن است دچار مشکلاتی شود که بصورت عیبی ظاهری در قالی نمود پیدا می کند . با وجودیکه مشتری قادر به تشخیص همه عیبهای یک قالی نمی باشد ، اما برخی عیوب و دلایل بوجودآمدنشان را ذکر می کنیم . در ادامه این مقاله ما به نحوه شناخت فرش ماشینی مرغوب و نامرغوب و همچنین خرید انواع فرش درجه یک پرداخته ایم که می توانید در ادامه آن را مطالعه کنید.

1- شناخت فرش ماشینی مرغوب و نامرغوب
عیب در نقشه فرش که ناشی از اصیل نبودن طرح ورنگ ، خلوت یا شلوغ بودن نقشه ، تناسب نداشتن سطوح یا تناسب نداشتن نقشه با تراکم و شانه ، یا به علت استفاده نکردن از تضادهای رنگی متفاوت و یا رعایت نکردن سلیقه مشتریان بوجود می آید .

 

1- 1- علت عدم کیفیت برخی فرش های ماشینی
عیب در کناره های فرش که بدلیل تاب داشتن پود ضخیم ،نازک بافتن گره ها ، شل و سفت بودن و فاصله دار بودن گره ها ، پخش نامنظم چله ها باعث می شوند کناره فرش لول بخورد . بطور خلاصه اگر قالی کناره کج داشته باشد ، شمشیری یا شانه دار شده باشد ، بالازدگی ( بیشتر شدن طول نسبت به اندازه اصلی که معمولا شل شدن و ضخیم شدن چله را هم به دنبال دارد ) ، پائین زدگی ( کمتر شدن طول نسبت به اندازه اصلی که معمولا سفت شدن چله را هم به دنبال دارد) ، تورفتگی یا شکم دادگی داشته باشد ، فرش مرغوبی نخواهیم داشت .

 

1-2- عیب یابی فرش ماشینی
ممکن است قالی در مرحله تولید دچار مشکل شده باشد . مثلا پوکی فرش ، دودستگی در بافت ، ترنج دار و شیرازه دار شدن ، ترکیدگی و رها شدن سر پود در هنگام بافت . اگر با کشیدن دست روی قالی احساس چسبندگی کردید یعنی از مواد اولیه مرغوبی استفاده نشده است .

اگر با دست کشیدن روی فرش ماشینی و لمس کردن آن نخ خاب بصورت دانه دانه از زیر دست رد نشده و در هم کلاف شوند ، قالی مرغوبی نخواهید خرید . مواد اولیه الیاف یا رنگرزی قالی مرغوب تا حدودی بوی مواد نفتی و بوی پلاستیک باید بدهد . چنانچه رنگهای شاد و زنده و شفافی نمیبینید ، پس فرش درجه یک نمی خرید . محصولات فرش ماشینی مرغوب توانایی تحمل حرارت غیرمستقیم قابلمه یا کتری داغ را باید داشته باشد . کج بودن آن عیب مهم قابل دید است که نباید از نظر پنهان بماند . به بادکردن قالی در قسمی از آن که می تواند به علت شل و سفت بودن چله های قالی باشد کیسی گفته می شود که در هنگام خرید قابل مشاهده می باشد . اگر فرش دورنگ شود ، یعنی یک یا چند نخ در طول بافت تعویض شده و نخ جدید با نخ قبلی متفاوت بوده است . اگر نکات بالا را رعایت کنیم می توانیم مانند یک کارشناس خرید خوب و مطمئن انجام دهیم .

امیدواریم بااین اطلاعات کمکی هرچند کوچک در خرید و نگهداری فرش به شما عزیزان کرده باشیم.
باتک ستاره کویر بااطمینان خرید کنید ...

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه مدیریت شرکت: 09131631223

تلفن همراه مدیر فروش:     09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account