سیر فرش سجاده ای از گذشته تاکنون

جانماز یا فرش سجاده فرشی کوچک و یا قالیچه است که مسلمانان بر کف اتاق یا زمین می‌گسترند و روی آن نماز می‌گزارند.

در صدر اسلام فرش سجاده ای وجود نداشته و در ابتدای پیدایش آن، به این دلیل که سنت پیامبر نبوده، از سوی بسیاری از مسلمانان با آن مبارزه می‌شده است و از جمله در دوران بنی امیه سجاده ها را می سوزاندند. اما کمی بعد رفته رفته نماز خواندن روی سجاده فرش از سوی سایر مسلمانان نیز پذیرفته شد و فرش سجاده ای جایگاه خود را در میان نمازگزاران پیدا کرد.

سجاده را معمولاً بعد از نماز جمع (لوله یا تا) می‌کنند به این خاطر که اگر جانماز جمع نشود شیطان به روی آن خواهد رفت و نماز خواهد گذاشت البته این از خرافات گذشتگان می باشد.

طرح اصلی سجاده فرش معمولاً محراب است. نقش قندیل، ستون و سر ستون هم در سجاده فرش معمول است دوران طلایی بافت سجاده فرش اوایل سدهٔ هفدهم میلادی ( یازدهم هجری قمری) بوده است. شیعیان در بالای محراب، یا در حاشیه سجاده کتیبه‌هایی به نام معصومین و اشعاری در مدح ایشان و کلماتی چون “یاهو” یا حروف ابجد مانند ۱۲۱ (یا علی)، ۱۱ (هو) نقش می‌کرده اند. در حالی که سجاده‌ فرش ایرانی با گل و بوته و نقش جانوران زیاد دیده شده است، در سجاده‌ فرش های مناطق دیگر مانند آسیای صغیر هرگز شکل حیوانات دیده نمی‌شود. فرش های سجاده ‌ای بافت بلوچ، افغان و ترکمن رنگ متن قرمز سیر، ارغوانی تیره یا مشکی دارند. به عبارت دیگر، نقوش سجاده فرش در میان فرهنگ ها و مذاهب و اقوام مختلف تغییر می کند و تفاوت های فرهنگی و مذهبی در فرش سجاده ای منعکس می شود.

سابقه استفاده از این فرش ها اولین بار به سفارش کشورهای عربی برای تولید این فرش ها در کاشان بر می گردد و پس از آن در ایران مورد استقبال قرار گرفت.

فرش سجاده ای غالباً در طرح های تشریفاتی و محرابدار بافته می شود، طرح محرابی یا همان سجاده ای بیشتر در میان شیعیان و طرح تشریفاتی در بین اهل سنت مورد استفاده قرار می گیرد. فرش های سجاده ای به خاطر فرم خاصی که دارند باید در اندازه های خاصی بافته شوند در اولین فرم های تولید این نوع فرش، رول های آن را با عرض یک متر می بافتند ولی به مرور زمان اندازه استاندارد ۱۲۵ سانتی متر بدست آمد و تغییری نکرد.
امروز نیز همچون گذشته، نماز و عبادت و هرگونه عزاداری و راز و نیاز با خداوند متعال، در زمره امور روزمره هر فرد مسلمان قرار دارد. در سالهای اخیر با رشد جوامع و تغییر نحوه معیشت مردم و به دلیل افزایش مشاغل اداری و کارمندی و دانشگاهها ، بیمارستانها و موسسات و ... به مسئله احداث نمازخانه در تمامی این مراکز توجه جدی تری شده است.
نماز و عبادت و هرگونه عزاداری و راز و نیاز با خداوند متعال، در زمره امور روزمره هر فرد مسلمان قرار دارد.

فراهم آوردن محیط آرام و زیبا و پاکیزه یکی از مشخصات عبادتگاه در تمامی ادیان بوده است و مساجد ، حسینیه ها و نمازخانه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند . فرش در هر محیطی یکی از عوامل اصلی تاثیر گذار در زیبایی و ایجاد فضایی آرام دارد . از همان سالهای تخستین ظهور دین مبین اسلام و همراه با ادای فریضه واجب نماز در دین اسلام ، فرش سجاده ای به عنوان بخشی از زندگی عبادی مسلمان برای عبادت حضرت حق، جای خویش را در زندگی مسلمانان باز کرد. با رشد صنعت فرش ماشینی در چند سال گذشته ، سجاده فرش یا همان فرش سجاده ای برای زیبا سازی امکان عبادی و مذهبی از ظهر جایگاه ویژه تاریخ و ای برخوردار شده است.


سجاده فرش با دستگاهای فرش ماشینی با کیفیت های مختلف بافته می شود . سجاده فرش های ماشینی در حال حاضر با دستگاه های سجاده فرش 440 شانه، سجاده فرش 500 شانه ، فرش سجاده ای 700 شانه و 1000 شانه با تراکم های گوناگون و کیفیت بافت های گوناگون ارائه می گردد تا مشتریان عزیز بتوانند مطابق با کارایی مورد انتظار خود و سلیقه شخصی سجاده فرش مناسب محل موردنظرشان را سفارش دهند و از آن استفاده مطلوبی داشته باشند.


سجاده فرش, فرش سجاده ای, فرش سجاده مسجدی, سجاده فرش مسجد, فرش محرابی, فرش مسجدی, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش

 

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه مدیریت شرکت: 09131631223

تلفن همراه مدیر فروش:     09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account