فرش سجاده ای استاندارد

برخی از هیئت امنای مساجد که قصد خرید فرش سجاده ای یا تشریفات برای مسجد یا نمازخانه خود دارند غالبا از کیفیت و چگونگی انجام مفروش کردن مسجد آگاهی زیادی ندارند. آنها غالبا تنها به زیبایی و منظم شدن و مرتب شدن مسجد خود می اندیشند. در حالی که اساسا قیمت فرش سجاده ای بر پایه طرح و زیبایی، قیمت گذاری نمی شود بلکه بر اساس کیفیت فرش – یعنی نوع دستگاه بافندگی، تعداد شانه و تراکم سجاده فرش و نوع جنس نخ و میزان خاب فرش سجاده ای می باشد.
سجاده فرش های صددرصد اکریلیک تفاوت ظاهری چندانی با فرشهای سجاده ای پلی استر ندارند و تشخیص آنها فقط در آزمایشگاههای نساجی امکان پذیر می باشد. فرش سجاده ای مناسب برای مساجد فرشی است که از جنس با کیفیت تر و با دوام تری برخوردار باشد. در فرشهای سجاده ای تمام اکریلیک به دلیل اینکه نخهای اکریلیک از ساختار مولکولی محکمتر و لطافت بیشتری نسبت به سجاده فرش های پلی استر برخوردارند این سجاده فرش ها بیشتر مورد استقبال واقع شده اند. فرآیند تولید نخ های اکریلیک در پالایشگاه ها هزینه بسیار بیشتری نسبت به نخ های پلی استر را شامل می شود بخاطر همین, نخهای اکریلیک قیمتی تقریبا دو برابر نخهای پلی استر دارند.


سجاده فرش ها به دلیل پاخور بالا و نیاز به شستشوی هر ساله باید از جنس نخ تمام اکریلیک باشند و اگر از نخ های پلی استر بافته شوند خیلی زود مندرس می شوند و ظاهر اولیه و کیفیت خود را از دست می دهند. سجاده فرش هاباید حداقل ۱۲ میلیمتر خاب (ضخامت) داشته باشد تا در شستشوی هر ساله قوام خود را حفظ کند و زود مندرس و پودنما نشود. بالابردن ضخامت (خاب) سجاده فرش فقط در فرشهای ۵۰۰ شانه امکان پذیر است و در دستگاههای تولید فرشهای سجاده ای ۷۰۰ شانه نمیتوان بیش از ۱۰ تا۱۱ میلیمتر به فرش ضخامت داد.

 

تشخیص میزان خاب فرش سجاده ای


هر چه شانه و تراکم فرش سجاده ای کم تر باشد ارتفاع خاب ان بیشتر است معمولا در سجاده فرش های 500 شانه که در تراکم های مختلف 1000 و 800 و 1200 و ... تهیه می شوند خاب فرش از 14 میل تا 10 میل متفاوت می باشد. هر چه تراکم سجاده فرش پایین تر تراکم بیشتر می باشد. مثلا همان فرش سجاده ای ماشینی 500 شانه با تراکم 800 باید خابی حدود 14 میل داشته باشد. یعنی ارتفاع نخ های U شکل فرش سجاده ای باید تا 14 میل برسد. وقتی تراکم فرش مسجدی کمتر شود مثلا 500 شانه تراکم 1200 ارتفاع خاب ان حدودا به 12 میل می رسد.


تشخیص میزان خاب, از طریق وسیله مقیاس سنجی بنام گِیج امکان پذیر است ولی در صورت دسترسی نداشتن به این ابزار می توان از طریق وزن کردن فرش سجاده ای روی باسکول و با مقایسه کردن آن با حد استاندارد (۳۸ کیلو برای فرش ۱۲ متری ۵۰۰شانه با تراکم۱۰۰۰ و وزن ۴۸ کیلو برای فرش ۱۲ متری ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۲۰۰) به مطلوب بودن فرش سجاده ای خریداری شده پی برد.


خاب فرش مسجدی در واقع همان گره هایی بوده که به صورت U شکل روی سطح سجاده فرش قرار می گیرند و گاهی از آن به عنوان پرز فرش سجاده ای نیز یاد می شود. نخ بافته شده در خاب فرش سجاده ای معمولا پلی استر, اکرولیک و پلی پروپیلن می باشد که سعی می کنیم در مقالات دیگر به توضیحاتی در باره ی آن بپردازیم .


سجاده فرشی که دارای کیفیت عالی باشد خابی حدود 10 میل کمی کمتر یا بیشتر خاب دارد . مثلا ارتفاع خاب سجاده فرش های 700 شانه که امروزه بسیار نیز پر فروش می باشد در حد همان 10 میل است . علاوه بر این باید خاب فرش مسجدی در تمامی فرش یکسان باشد و کمی و زیادی نداشته باشد.


فرش های سجاده ای نباید در هیچ قسمتی نبافت داشته باشند و یا خاب آن ها خالی از نخ های U شکل باشد که در اصلاح به آن کچلی نیز گفته می شود.


سجاده فرش, فرش سجاده ای, فرش مسجدی, فرش محرابی, سجاده فرش مسجد, فرش سجاده مسجدی, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه مدیریت شرکت: 09131631223

تلفن همراه مدیر فروش:     09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account