تاریخچه ورود فرش سجاده ای به میان مسلمانان

پس از ورود اسلام به ایران، مسلمانان ایرانی میراث ساختمان سازی خود را در احداث مساجد به کار بستند و نوع جدیدی از ساختمان را با گنبد و گلدسته برای عبادت بنا نهادند که هنوز نیز همان شکل قدیمی خود را حفظ کرده است. در ابتدا کف مساجد به دلیل تعصبات بی جا و سخت گیری امویان و عباسیان بدون فرش بود. در ابتدای دوره امویان سجاده فرش ها را می سوزاندند چون باورشان بر این بود که چون پیامبر اکرم بر سجاده فرش نماز نمی خوانده است بنابرین استفاده کردن از فرش سجاده ای نوعی بدعت در دین به شمار می رود. ولی اندک اندک که فرش به دربار سلطنت  آن ها ورود پیدا کرد آن ها کم کم فهمیدند که استفاده از فرش سجاده ای مانعی برای ارتباط خدا و بندگانش نیست و حکم به تحریم استفاده از فرش کنار نهاده شد و حتی آن قدر قداست پیدا کرد که پس از نماز سجاده فرش خود را لوله می کردند و باور پیدا کردند که اگر فرش سجاده ای پس از نماز جمع نگردد شیطان بر آن می نشیند.

 

فرش های ایرانی از همان ابتدا دارای فرم منتظمی بود که بنا بر سلیقه هر منطقه شکل و شمایل آن نیز متفاوت است. نقشه فرش های ایرانی را می توان به چند دسته؛ ایلی و هندسی و محرمات ( قلمدانی )، محرابی و نقش ماهی و گلدانی و گل فرنگ و قابی و شکارگاه و تلفیقی از این نقشه ها تقسیم کرد. به گل متقارن وسط فرش ترنج گفته می شد و به گوشه های آن محراب.

 

واژه محراب از مهرابه هایی گرفته شده که مربوط به آیین مهرپرستی می باشد. ایرانیان تازه مسلمان شده میراث هنری نسل های گذشته خود را به آیین اسلام وارد کردند و نظم و تعریف نوینی از برپایی نماز و پرستش دسته جمعی خداوند به دیگر مسلمانان آموختند. نسل های جدید خلفای اموی و عباسی که دور از شبه قاره عربستان بزرگ شده بودند، بر خلاف سنت اعراب بادیه نشین از این هنر ایرانیان استقبال کردند و از مهرابه های ساخته شده در مساجد استقبال کردند و نمای مساجد زیباتر از قبل شد. اندک اندک این به سنت نهادینه  تبدیل شد که مسجد باید یک سری شاخصه ها داشته باشد تا به آن مکان مسجد خطاب شود از جمله داشتن محراب، یعنی جایگاه ایستادن امام جماعت که جهت قبله را نیز با احداث آن تعیین می کردند. دیواره محراب ها ظاهری شبیه فرش های ایرانی داشت و از دو لچکی در گوشه برخوردار بود و بخاطر همین به این لچکی های در سجاده فرش ها، محراب فرش گفته می شود. بدین ترتیب نوع جدیدی از سجاده فرش به میان آمد که سجاده فرش محرابی یا فرش محرابی نام گرفت.

 

به مرور زمان و با توسعه فقه در اسلام، اهمیت به پاکی در بین مسلمانان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و مسلمین بدین منظور از زیراندازه هایی مانند حصیر و اندک اندک از سجاده فرش های بافته شده در مناطق خود استفاده کردند. از دوره سلجوقیان به بعد بافتن فرش های کوچک شبیه سجاده های کنونی آغاز شد. داشتن این سجاده نمازها به دلیل اهمیت برپایی نماز در مکانی پاک هر روز بیشتر شد. در فرش های متعارف فضا برای فاصله دار بودن دو لچک به حد کافی برقرار است ولی در سجاده فرش چون فضا کم و محدود است دو لچک به همدیگر متصل می شوند و شکلی شبیه دیواره محراب مسجد به خود می گیرند و به همین خاطر است که در فارسی به این فرش های سجاده ای فرش محرابی هم گفته می شود. فرش های محرابی غالبا در مساجد اهل تشیع مورد استفاده قرار می گیرند.

در فقه اهل سنت از ایستادن بر سجاده فرش هایی که دارای گل و بوته و تمثال جانداران و اماکن باشد پرهیز داده شده است و در مساجد اهل سنت بیشتر مشاهده می شود که روی سجاده فرش هایی نماز می خوانند که به فرش تشریفات معروفند. سجاده فرش های ماشینی تشریفاتی ساده بافت هستند و گل و بوته و محراب و ستون ندارند. بدین ترتیب فرش تشریفاتی نیز به مساجد و اماکن مذهبی مسلمانان راه یافت. در پایین رول های فرش های تشریفات مکانی مشخص وجود دارد که به آن "خط پا" می گویند یعنی جایی که باید روی آن ایستاد.

 

طرح اصلی فرش سجاده ای معمولاً محرابی است. داشتن قندیل، ستون و سر ستون در سجاده فرش معمول است. دوران طلایی بافت فرش سجاده ای اوایل سدهٔ 17 میلادی  ( قرن یازدهم هجری ) بوده است. شیعیان در بالای محراب سجاده فرش های خود یا در حاشیه سجاده کتیبه‌هایی به نام ائمه معصومین - و اشعاری در مدح ایشان - و کلماتی چون «یا هو» یا حروف ابجد مانند ۱۲۱ (یا علی)، ۱۱ (هو) می بافتند. در حالی که سجاده‌ فرش های ایرانی با گل و بوته و نقش جانوران زیاد دیده شده، فرش سجاده‌ ای مناطق دیگر - مانند آسیای صغیر - هرگز با شکل حیوانات دیده نمی‌شود. سجاده‌ فرش های بافت بلوچستان، افغانستان و ترکمنستان رنگ متن قرمز سیر، ارغوانی تیره یا مشکی دارند.

 

سجاده فرش, فرش سجاده ای, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش, فرش مسجدی, فرش محرابی, فرش سجاده مسجدی, سجاده فرش مسجد

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه : مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                           (فروش)  09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد فروشگاه فرش قالیکده محفوظ می باشد.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account