مدرنیته و صنعت فرش

این روزها که مدرنیته همه ابعاد زندگی را دربر گرفته چندان دور از انتظار نیست که با فرش هایی که شباهت زیادی به قالی های گذشته ندارند روبه رو شویم. فروشگاه های عرضه فرش ماشینی تعداد بیشماری فرشهای متفاوت با طرحها و نقشهای عجیب و متفاوت را به علاقه مندان عرضه می کنند. از قضا این فرش ها مورد استقبال مشتریان نیز مواجه شدند و برای دکوراسیون های مدرن و امروزی متناسب هستند.


تا چندی پیش معمولا نقشه فرشهای دستباف در سه قالب لچک ترنج٬ خشتی و افشان بافته می شد. در میان آنها لچک ترنج از قدیم مورد استقبال بیشتری قرار داشت و پس از ورود فرشهای ماشینی نیز محبوبتر از دیگران واقع شد. 


در فرشهای لچک ترنجدار٬ افزون بر حاشیه ای پهن که دور تا دور فرش را احاطه کرده٬ نقشی دایره ای یا بیضی شکل در میان قرار داردکه به آن ترنج می گویند و در چهار گوشه داخلی حاشیه٬ چهار نقش با فرم مثلثی قائم الزاویه که وتر آن خطی هلالی است٬ وجود دارد که هر یک از این چهار نقش را هم لچک می گویند.


برخی کارشناسان فرش ادعا می کنند طرحهای اصلی فرشهای ایرانی٬ برگرفته از معماری ساختمانهای آن روزگار است. در نتیجه هنگامی که ساختار خانه ها تغییری اساسی می کرده٬ طراحان فرش نیز از این تغییر تبعیت می کردند. آنها بر این عقیده اند که طرح لچک ترنج فرشها از طرح پردیس معماری ساختمان های سده آخر دوره اشکانیان الهام گرفته است. این معماری از فضای اندرونی بیرونی تشکیل شده بود و در واقع فرشهای لچک ترنجدار٬ نمادی از حیاط این ساختمانها بوده اند. ”لچک”ها باغچه های سبزی کاری چهار گوشه حیاط و ”ترنج“ حوض میانی آن را یادآور می شد. گلهای میان آنها نیز به گلکاریهای گل محمدی حیاط اشاره می کردند.
پس از گذشت زمان و ایجاد تغییرات در معماری و حذف حوض میانی و باغچه های سبزی کاری٬ طرح افشان فرش به وجود آمد. در این طرح٬ دیگر اثری از لچک و ترنج نبود و با حفظ همان حاشیه اصلی در فضای میان حاشیه ها٬ نقش هایی از انواع گل و ساقه و برگ دیده می شد.


این روزها که مدرنیته همه ابعاد زندگی را دربر گرفته چندان دور از انتظار نیست که با فرش هایی که شباهت زیادی به قالی های گذشته ندارند روبه رو شویم. فروشگاه های عرضه فرش ماشینی تعداد بیشماری فرشهای متفاوت با طرحها و نقشهای عجیب را به علاقه مندان عرضه می کنند.


فرشهای بلژیکی البته تنها به طرحهای ایرانی بسنده نکرده اند. انواع طرحهای مدرن و خلاقانه از دیگر محصولات بلژیکی هستند. این فرشها در طرحهای ابتکاری جالبی تولید می شوند که می توانند نظر هر خریداری را به خود جلب کنند. فرشهایی با زمینه چمن مصنوعی که می تواند خانه شما را به یک زمین فوتبال تبدیل کند٬ فرشهایی که شما را به یاد تنه بریده شده یک درخت تناور می اندازد و فرشهایی که مانند یک پازل هزار تکه تولید شده اند از نمونه های خلاقانه و پرطرفدار فرشهای بلژیکی به شمار می آیند.


نکته مهم در ارتباط با شرکتهای تولید کننده فرش بلژیکی٬ رعایت استاندارهای جهانی در آنها است.


سجاده فرش, فرش سجاده ای, فرش سجاده مسجدی, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش, فرش مسجدی, فرش محرابی

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه : مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                           (فروش)  09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد فروشگاه فرش قالیکده محفوظ می باشد.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account