فرش سنتی ورامین

شهرستان ورامین از جمله مناطق مهم کشور است که علاوه بر تولید محصولات کشاورزی ، از شهرتی جهانی در تولید فرش دستباف برخوردار است ، فرشی که به واسطه نقش میناخانی که به ثبت جهانی رسیده ، در بسیاری از کشورهای جهان خریدار دارد.
در ورامین قالیبافی همواره در کنار کشاورزی مد نظر بوده ولی به دلیل اینکه دراین منطقه شغل اصلی مردم کشاورزی است قالیبافی به عنوان فعالیت جنبی برای کسب درآمد بیشتر درکنار سایر شغل ها دنبال شده است. اما به اندازه ای کیفیت و طرح و نقش این فرش زیبا و چشم نواز بوده که به شهرت جهانی رسیده و به یکی از فعالیت های اصلی مردم و اقوام این شهر تبدیل شده است.
شهرستان ورامین به علت قرارگیری بر سر راه مهاجران و کوچ نشینان، اقوام مختلف جمعیت را در خود جای داده است، اقوام مختلف کرد، لر، ترک و عرب در ورامین ساکنند، مهاجران کرد و لر در شمال ورامین ، عربها در جنوب و ترکها در شرق و غرب آن سکونت دارند و تقریبا اغلب این اقوام به کار بافندگی مشغولند.


فرشهای ورامین را می توان به ۲ گروه تقسیم کرد، یکی فرشهای ایلاتی که خود ورامینی ها آن را زمین بافت می نامند و دیگری فرشهای سفارشی که اغلب به سفارش مردم تهران بافته می شد که در اینگونه فرشها همه نوع نقشه شهری یافت می شود.
اقوام ساکن در ورامین هر کدام روشهای بافت مخصوص خود را دارند و هر کدام از این اقوام توشه ای از سرزمین اجدادی خود به ورامین آورده اند.
در بیشتر فرشهای ورامین نقش تکرار یک نگاره است که یا همه متن را پوشانده و یا در وسط در اندازه های بزرگتر تکرار شده، بندرت به تک ترنج توجه شده و اغلب از نگاره هایی چون میناخانی یا انواع ستاره های هندسی استفاده شده است .
در طرح میناخانی که به ثبت آثار معنوی جهانی رسیده است ، گل کوچک چند پری که در اطراف آن چهار عدد گل سفید که یادآورگل نرگس است قرار دارد و نقش های مختلف روی این قالیها توسط یک حرکت زیبا و هم نوای شاخه های نازک به همدیگر متصل شده اند.
این نقشها روی زمینه آبی رنگ قالی که معمولا عاری از لچک و ترنج می باشند ،خود را برجسته می نمایند که این نقش ها به نوعی حالت یک شبکه گل آذین را تشکیل می دهند.
در ترکیب رنگ قالی ورامینی از رنگ های سرمه ای و آبی استفاده زیادی شده است قرمز و نارنجی و سبز و قهوه ای و بادمجانی هم مقدار متعادلی کار شده ،حال آنکه به رنگ زرد توجه کمتری گردیده و بجز لرها ، بقیه اقوام از زرد ، حداقل استفاده را کرده اند.
فرش ورامین از طرح ها و نقش های مختلف نظیر مینا خانی ، شاه عباسی ، پاشتری ، طرح حوضی ، طرح ظل السلطان جدید و قدیم ، طرح لچک ترنج و طرح قلم مشکی برخوردار است که از این میان ، طرح میناخانی به دلیل قدمت ، منحصر به فرد بودن و آمیختگی با فرهنگ کهن دشت ورامین ، به عنوان اثری فرهنگی ثبت جهانی شد.
ثبت جهانی فرش دستباف ورامین در قالب ثبت نشانه های جغرافیایی با معاهدات بین

المللی در سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO و با همت و پیگیری های اداره فرش سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان تهران و همراهی و همکاری مرکز ملی فرش ایران ، اداره کل حمایت از مالکیت صنعتی کشور صورت گرفت که این امر در توسعه صادرات این محصول نقش به سزایی دارد.
ورامین یکی خاستگاه های هنرفرش بافی در کشور محسوب می شود که از سالیان دور توانسته علاقمندان بی شماری از سراسر جهان به خود جلب کند و برگزاری چندین نمایشگاه فرش که با همت اتحادیه های فرش دستباف و فرش و موکت و شرکت تعاونی فرش شهید بهشتی برگزار گردیده بااستقبال بسیار خوب علاقمندان به فرش دستباف همراه شده است.


قالیبافی در منطقه ورامین پیشینه ای دیرینه دارد و دستبافته های فرش ورامین با قدمت زیادی شامل انواع قالی و گلیم به کشورهایی نظیر آمریکا ، فرانسه ، ایتالیا و آلمان صادر می گردد.
با همت هنرمندان شهرستان ، سالانه بیش از یک هزار متر مربع فرش دستبافت در ورامین تولید می شود که در صورت توجه به آن می توان زمینه توسعه فعالیت و نیز صادرات آن را فراهم کرد .


کیفیت بالای تولید فرش دستبافت در ورامین باعث شد تا این صنعت ، در پنجمین جشنواره فرش برتر در بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی فرش دستباف تهران که با حضور یکصد شرکت کننده برگزار شد ، رتبه نخست را کسب کند.
متأسفانه در طول سال های اخیر ، توجه مناسبی به صنعت فرش شهرستان صورت نگرفته و این امر از میزان صادرات آن به دیگر کشورها کاسته است به طوری که هم اکنون بیشتر فرش های تولیدی در ورامین به مصرف داخلی می رسد.
صنعت فرش نه تنها در ایجاد اشتغال که در توسعه اقتصاد منطقه نیز نقش به سزایی ایفا می کند و تلاش داریم تا با حمایت از تولید کنندگان عرصه فرش ، به رشد اقتصادی منطقه کمک کنیم و از این طریق هم برای جوانان اشتغال زایی شود و هم به اقتصاد خانواده ها کمک شود. علاوه بر این , صادرات در ابعاد گسترده می تواند به رشد درآمدهای غیرنفتی کشور نیز کمک کند.

 

سجاده فرش, فرش سجاده ای, قیمت سجاده فرش, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, فرش سجاده مسجدی

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه : مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                           (فروش)  09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد فروشگاه فرش قالیکده محفوظ می باشد.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account