نانوفناوری در صنایع فرش

استفاده از فرش به عنوان یکی از وسایل کاربردی _ زینتی در کشور، از دیرباز در فرهنگ و سنت ما نهادینه شده و سالهاست که استفاده از فرش، یکی از نیازهای ضروری زندگی برشمرده می شود.
امروزه با رشد شهرنشینی و بروز بیماری ها و حساسیت های چشمی، پوستی و تنفسی و نقش مهم فرش در شیوع برخی از حساسیت های پوستی و تنفسی ( ناشی از تماس مستقیم مصرف کننده با نخ خاب فرش و پرز )، پرداختن به معیارهای جدیدتر در انتخاب فرش همچون سالم بودن فرش های انتخابی و تاثیر آن بر سطح سلامتی خانواده ها، بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.


با ظهور نسل جدیدی از فرش ها که مبتنی بر تکنولوژی های نوین و پیشرفته ای همچون نانو تکنولوژی تولید و عرضه می شوند، حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه در دستور کار قرار گرفته و خرید و استفاده از فرش های آنتی باکتریال، دارای تاثیری بسزا در اطمینان خاطر بیشتر در خرید فرش، به عنوان یکی از مهمترین عوامل افزایش سطح سلامت در خانه و خانواده و در پی آن جامعه، است.
استفاده از فرش های آنتی باکتریال به دلیل برخورداری از خواص مهمی چون ضد قارچ، ضد بو و ضد حساسیت بودن، برای بیماران و افراد دارای حساسیت های پوستی، چشمی و تنفسی بسیار مفید بوده و همچنین به دلیل تماس مستمر کودکان و افراد خانواده با فرش، سطح سلامتی افراد، خانه و خانواده ها را به نحو چشمگیری افزایش می دهد.


فرش نانو به دلیل دارا بودن خاصیت دفع مایعات، ضد لکه هستند. چنانچه لکه‌ای روی فرش ایجاد شود، به ‌راحتی و با تابش نور خورشید لکه از بین خواهد رفت. با توجه به ویژگی‌های موجود در الیاف فرش نانو، امکان پالایش هوا و جذب گازهای سمی توسط این فرش‌ها وجود دارد که با قرارگیری در معرض نور خورشید، مواد آلاینده جذب‌ شده توسط فرش تجزیه می‌شوند. خاصیت خود تمیزشوندگی در این فرش‌ها با مواد دوستدار محیط ‌زیست فراهم آمده است، ازاین ‌رو برای سلامت افراد زیان‌بخش نخواهد بود. خاصیت خود تمیزشوندگی این فرش‌ها علاوه بر فعال شدن در برابر نور خورشید با نورهای معمول مورد استفاده در منازل نیز فعال می‌شوند؛ اما در محیط‌های کم‌نور و فاقد گردش هوای مناسب، اثر خودتمیزشوندگی اندکی طولانی‌تر خواهد بود.
الیاف اکریلیک یکی از الیاف پرکاربرد در صنایع نساجی برای تولید فرش و پتو می باشد. استفاده از فرش و پتو باعث تماس مستقیم الیاف با سطح بدن می شود که استفاده از مواد آنتی باکتریال باعث عدم رشد میکروب بر روی سطح الیاف مواد نساجی مورد استفاده می گردد که این مسئله ضرورت و اهمیت آنتی باکتریال کردن منسوجات را مشخص می نماید . فناوری نانو، ساخت ذرات در ابعاد نانو را میسر نموده است . ذرات نانو نقره این امکان را به ما می دهند که با کمترین غلظت ، خاصیت ضد میکروبی بسیار قوی را از فلز نقره شاهد باشیم.


الیاف اکریلیک نانو سیلور ضد باکتری تولید شده در مقابل رشد وسیع باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مقاوم است. در روش تولید الیاف اکریلیک نانو سیلور ضد باکتری، به منبع تحریک کننده خارجی همچون اشعه UV فرابنفش برای شروع فعالیت ضد میکروبی الیاف نیازی نیست. نخ های مورد استفاده در بافت فرش های ماشینی نانو سبب می شود که فرش نهایی خاصیت ضد باکتری داشته و در مراکز پر رفت و آمد دچار بوگرفتگی نشود.
تاکنون نتایج تحقیقات حاکی از ثبات بالای مواد آنتی باکتریال مورد استفاده بر روی فرش ماشینی از جنس پلی استر و اکریلیک به اثبات رسیده است و جالب است بدانید هزینه های تولید فرش هایی با این ویژگی، بالاست اما در مقابل ارزش افزوده ای که ایجاد میکند میتواند در طول زمان جبران شود.


یک توصیه به خریداران فرش نانو: به‌منظور تسریع در لکه‌زدایی، عامل ایجاد لکه را از روی فرش نانو پاک‌ کرده و فرش را در مقابل نور قرار دهید تا بقایای لکه از روی فرش زدوده شود. نانو مواد استفاد ه‌شده در تولید فرش‌های نانو، همگی دارای بنیان معدنی طبیعی است و ازاین‌رو به‌راحتی در طبیعت قابل بازیافت است.


سجاده فرش, فرش سجاده ای, فرش سجاده مسجدی, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, فرش محرابی, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش, سجاده فرش کاشان, بافت سجاده فرش, تولید فرش سجاده ای

 

اطلاعات تماس

تلفن : 03154750320

        03154750321

تلفن همراه : مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                   بذرافشان (فروش)09103851223

فکس : 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد فروشگاه فرش قالیکده محفوظ می باشد.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account