استانداردهای تشویقی و اجباری صنعت فرش ماشینی

نقش اتحادیه ها در روزآمدی و پیاده سازی استانداردها

آن چه در ادامه می خوانید، گفتگوی مجله فرش ماشینی با سیروس آریانپور است. در مجله فرش ماشینی آمده است؛

در تهیه و نشر شماره جدید مجله فرش ماشینی نیم نگاهی به گذشته مجله داشتیم. چند و چون های امید به آینده از سوی مدیر مسئول مجله در شماره 6، آبان 1393 مطرح شده و به استفاده از ظرفیت های فراوان کشور و منطقه برای استفاده بهینه و به موقع در موفقیت صنعت اشاره شده است. از بخش خصوصی به عنوان اصلی ترین محرک تولید یاد گردیده و واقعیات واگویه شده توسط این بخش، به عنوان راهکاری حیاتی در متون برنامه های اصلاحی دولت ها، مطرح شده است.

به تبعیت از راهکار معرفی شده و مناسب موضوعی این شماره از مجله به سراغ یکی از صنعتگران خوشنام فرش ماشینی رفتیم تا هم راهکار فوق را در شماره 19ام مجله پیگیری کنیم و هم با توجه به ارائه توصیه استانداردسازی در زمینه مواد اولیه در صنعت فرش ماشینی در مجله شماره 6، از تجارب ارزنده بخش خصوصی و صاحبان صنعت بهره مند شویم. در خدمت مهندس سیرویس آریانپور از تولیدکنندگان فرش ماشینی کشور هستیم که حضور موثری را در صنعت فرش ماشینی کسب کرده است. گپی با ایشان داشتیم که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.

 

ارزیابی تان از وضعیت استانداردهای تشویقی و اجباری در صنعت فرش ماشینی چگونه است؟

همانظور که مستحضر می باشید طبق تعاریف تعیین و تدوین ویژگی های لازم در بخش (تولید، خدمات، امور مدیریتی و انطباق محصول) را استاندارد می گویند که نشانه مرغوبیت کالا می باشد و رعایت کلیه اصول در تولید و خدمات باعث حفظ کیفیت محصول و رعایت حقوق مصرف کننده می گردد که این قوانین با توجه به گذشت زمان و به روز شدن تکنولوژی همراه متغیر و ارتقا می یابد لذا استاندارد تشویقی یکی از بارزترین راهکارهای موفق برای افزایش استانداردسازی و ارتقا کیفیت محصول تولیدی می گردد.

 

نقش اتحادیه در روزآمدسازی و پیاده سازی استانداردهای اجباری و تشویقی و نظارت بر حسن اجرای استانداردها در صنعت فرش ماشینی چیست؟

با توجه به ماهیت اتحادیه ها در یکی از وظایف آن که متشکل از اعضای متخصص در حوزه خود می باشند دادن اطلاعات لازم به واحدهای تولیدی تحت پوشش در کلیه صنوف از نظر کیفیت محصول و حقوق مصرف کنندگان می باشد. در صنعت فرش ماشینی وظیفه اتحادیه در وهله اول ارائه خدمات مشاوره ای و اطلاعاتی به مجموعه ها در جهت به روز شدن محصولات از نظر کیفیت و نوع محصول و گوشزد نمودن حقوق مصرف کننده به واحدهای تحت پوشش می باشد که این امر مستلزم رعایت کلیه موارد از سوی تولیدکنندگان می باشد که در اعمال قوانین جهت دستیابی به استاندارد تشویقی و پس از آن طی مراحل تکمیلی تبدیل به استاندارد اجباری می گردد که این عمل باعث ارتقا محصول و دسترسی آسان به بازارهای هدف و در نهایت به امر صادرات موفق از سوی تولیدکنندگان می گردد. پس با توجه به مطالب بالا اتحادیه باید شرکت هایی را که اعتقادی به به روزرسانی کیفیت محصول دارند و ارتقا دهنده محصولات خود در تمام زمینه ها هستند جذب نموده و از تجربه آنها در جهت جلب کلیه اعضا استفاده نماید و یکی از شرایط عضویت در اتحادیه را داشتن استاندارد تشویقی قرار دهد و هر ساله تمدید عضویت اعضا را منوط به تمدید استاندارد شرکت های تولیدکننده از سوی سازمان استاندارد قرار دهد.

وی همچنین درباره تولید این آثار نیز تاکید کرد: مجموعه به وقت جام مستندهایی تلیفیقی از مصاحبه، آرشیو و ... است. بخش هایی از آن نیز مصاحبه ها با افرادی است که در کشورهای موضوع مستند زندگی کرده اند و یا از لحاظ تاریخی آشنایی کامل با آن کشور دارند. جز روسیه که دوستان سفری به آن کشور داشتند و تصاویری برای ما تهیه کردند که از آنها استفاده کردیم. همچنین سعی کردیم در هر مستند بالانسی بین موضوع مختلف از نظر مسائل سیاسی، فرهنگی، قومیتی، سبک زندگی و آداب و رسوم داشته باشیم.

 

با توجه به وضعیت کنونی اقتصادی و تلاطم صنعتی امروز کشور، چه ماموریت و اهدافی را برای اتحادیه فرش ماشینی، در این خصوص می توانید پیشنهاد بفرمایید؟

اتحادیه ملزم به دادن مشاوره و راهنمایی به واحدهای عضو خود جهت استانداردسازی و آگاه نمودن تولیدکنندگان از مفاهیم استاندارد از طریق برگزاری کلاس های آموزشی در رابطه با قوانین استاندارد با استفاده از اساتید و کارشناس خبره و برجسته در اداره استاندارد و شرکت های ارائه دهنده خدمات آموزشی استانداردها نماید. سپس ترغیب تولیدکنندگان به دریافت استاندارد تشویقی و مرحله بعد دریافت استاندارد اجباری در فعالیت های اتحادیه قرار گیرد.

در کنار آگاهی به تولیدکنندگان اتحادیه وظیفه دارد نسبت به برگزاری جلسات مشترک با نمایندگان اداره استاندارد جهت به روزرسانی قوانین و استاندارد موجود با توجه به تنوع بافت ها و ارتقا تکنولوژی و استفاده از مواد اولیه گوناگون در تولید فرش نسبت به تجدید نظر قوانین استاندارد در جهت بهبود کیفیت محصولات و دفاع از حقوق مصرف کننده اقدام نمایند.

 

نقدی بر جایگاه استاندارد در گسترس و توسعه کیفیت در صنعت فرش ماشینی از جوانب زیر، وجود دارد؟

1) نقش نهادهای قانونی و نظارتی، حقوق مصرف کننده و اداره استاندارد نقش بسیار مهمی را به عنوان یکی از متولیان کیفیت در بخش صنعت را داراست که با هداف مصرف کننده به سوی تولید با کیفیت در نهایت باعث حقوق مصرف کننده می گردد. 

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه مدیریت شرکت: 09131631223

تلفن همراه مدیر فروش:     09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account