ضرورت نوآوری در صنعت فرش ماشینی

دکتر منصور دیاری: نوآوری (Innovation) را بکارگیری ایده های نوین ناشی از خلاقیت می دانند. نوآوری، پیاده سازی یک ایده و ساختن محصول جدید یا خدمتی نوین است که بواسطه خلاقیت بروز می کند. امروزه نوآوری یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در هر کسب و کار به شمار می رود. در عرصه رقابت شدید در فضای هر کسب و کار و یا هر صنعت و تجارتی، این نوآوری است که موفقیت و یا حتی ماندگاری فعالان آن صنعت یا کسب و کار را تعیین می کند. نقطه مقابل نوآوری در صنعت، «در جا زدن» است.

بسیار اتفاق افتاده است که شرکت ها، کارخانجات یا صنایعی، تاسیس شده و با سرعت بسیار بالا و یا حتی خیره کننده رشد کرده و به موفقیت های بسیار بزرگی دست یافته اند اما پس از مدتی ستاره آنها افول کرده و حتی گاهی به طور کلی از صحنه رقابت نیز حذف شده اند. شاید بزرگترین و شاخص ترین مثال، شرکت نوکیا باشد که ظرف کمتر از یکسال ارزش سهام این شرکت از حدود 240 میلیارد دلار به زیر 10 میلیارد دلار سقوط کرد. شرکتی که روزی 80 درصد بازار موبایل دنیا را در اختیار داشت امروز دیگر تقریبا نامی از او در میان بازار موبایل جهان نیست. در ایران و به ویژه صنعت فرش ماشینی، شرکت ها هر چه موفق و بزرگ شوند قطعا به غول نوکیا نخواهند رسید، پس حتی شرکت های بسیار موفق فرش ماشینی هم باید چنین خطری را بیخ گوش خود احساس نمایند. باید پذیرفت که دنیا با سرعت اعجاب آوری در حال تغییر است، سلایق مردم با سرعت عجیبی تغییر می کند و فضای کسب و کارها با سرعت بالا مرتب در حال تغییر است. شرکت هایی که نتوانند سرعت حرکت خود را با سرعت تغییرات فضای کسب و کار هماهنگ کنند، ناگزیر از قافله عقب می افتند و از دور رقابت به برون پرتاب می شوند. این سوال پیش می آید که یک شرکت فرض ماشینی چگونه سرعت خود را به طور مداوم و مستمر با سرعت تغییرات فضای کسب و کار هماهنگ کند تا همچنان در کورس رقابت و در بین شرکت های مطرح باقی بماند؟ پاسخ این سوال تنها یک کلمه است: نوآوری.

وقتی صبحت از نوآوری در صنعت فرش ماشینی می شود نخستین نوآوری که به ذهن دست اندرکاران فضای کسب و کار فرش ماشینی می رسد، نوآوری در طرح، نقشه و رنگ فرش ماشینی است. اگر چه نوآوری در طرح و رنگ فرش ماشینی بسیار بسیار مهم بوده و مستقیما روی فروش و نهایتا ماندگاری شرکت اثرگذار است لیکن این تمام ماجرا نیست! یک خودرو مسابقه که می تواند با شتاب اعجاب آوری بر روی پیشت مسابقه شروع به حرکت نموده و با سرعت فوق العاده ای مسیر را طی نموده و برنده مسابقه باشد تنها در بعد آیرودینامیک بودن با سایر خودروها متفاوت نیست. اگر چه آیرودینامیک بودن خودرو فوق العاده مهم و حیاتی است، اما استفاده از سوخت بهتر، سیستم تعلیق و فرمان بهتر، وزن سبک تر، چرخ های مناسب تر، موتور پرشتاب و ... همگی به کمک می آیند تا در نهایت خودرو بتواند در ردیف بهترین ها قرار گیرد. فرش ماشینی و فضای کسب و کار آن نیز دقیقا به همین شکل است. طرح و رنگ فرش ماشینی بسیار مهم است اما عوامل مهم دیگری که می طلبد در تمامی آنها به طور مستمر و حتی روزانه نوآوری رخ دهد، وجود دارند که می توان به تعدادی از آنها اشاره نمود:

نیروی انسانی (نوآوری در گزینش، بکارگیری، جایابی، آموزش و ...)،

سیستم فروش (نوآوری در استفاده از ابزارهای نوین، نرم افزارهای جدید، روش های نوین جذب مشتری، بازاریابی دیجیتال و ...)،

تبلیغات (نوآوری در تبلیغات، روش های موثر تبلیغ و ...)،

مواد اولیه (نوآوری در استفاده از مواد اولیه جدید و متفاوت از آنچه در بازارمتداول است، نوآوری در خواص مواد اولیه و ...)،

ابزار (نوآوری در استفاده از ابزارهای نوین نرم افزاری و سخت افزاری و ...)،

مدیریت (نوآوری در شیوه مدیریت مجموعه تولیدی فرش ماشینی، بکارگیری شیوه های نوین اداره واحدهای صنعتی و ...).

همانطور که در مثال خودرو اشاره شد، رمز موفقیت و ماندگاری هر شرکت فرش ماشینی، نوآوری در تمامی ابعاد فضای کسب و کار است. مدیران شرکت های فرش ماشینی ایران باید بپذیرند که دیگر روش های سنتی و متداول اداره یک شرکت نمی تواند به پایداری و ماندگاری شرکت منجر شود. درتمام ابعاد شرکت نوآوری نیاز است تا بتوان با سرعت مناسبی رقبا را کنار زد و موفق شد و یا حداقل در بین رقبا باقی ماند. از طرفی نوآوری در صنعت فرش ماشینی نیاز به ابزارها و ملزومات خود دارد. حاکم کردن تفکر نوآورانه در شرکت، به کارگیری نیروهای خلاق، خوش فکر و مخصوصا افراد به روز و ترجیحا جوان، صرف هزینه های تغییرات، ایجاد ساختارهای لازم مانند بخش تحقیق و توسعه، استفاده از مشاورین متخصص و کاردان، آموزش مستمر در محیط کار از بالاترین رده مدیریت مجموعه تا پائین ترین رده سازمانی، ایجاد سیستم پیشنهادات در شرکت و ارج نهادن به پیشنهادات کارکنان و نهایتا کنترل، نظارت و مراقبت از آنها تا حصول نتیجه.

در پایان یادآوری می نماید هیچ عامل یا هیچ فردی نمی تواند ماندگاری یک شرکت در فضای کسب و کارهای به شدت رقابتی مانند صنعت فرش ایران را تضمین کند به جز نوآوری. مدیران شرکت های فرش ماشینی اگر نپذیرند که دیگر زمان اداره کردن سنتی در واحدهای صنعتی گذشته است، به زودی به جمع ورشکسته خواهند پیوست که گاه ناباورانه از دور رقابت سنگین صنعت رقابتی فرش ماشینی کنار زده شده اند. مدیران زحمتکش شرکت های فرش ماشنی به خاطر داشته باشند که ما هم جزء دیگران هستیم. آن چه برای دیگران رخ داده است تنها برای دیگران نیست و می تواند برای هر مدیر دیگری نیز رخ دهد. تنها راه واکسینه کردن هر شرکت فرش ماشینی جهت ماندگاری در صنعت فرش ماشینی، نوآوری و استفاده از ابزارهای نوین، علم روز و افراد متخصص و به روز می باشد.

منبع: مجله فرش ماشینی، 1398، 59-58.

اطلاعات تماس

تلفن :  03154750320

        03154750321

تلفن همراه مدیریت شرکت: 09131631223

تلفن همراه مدیر فروش:     09103851223

فکس: 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

ما را تایید می کنند

 

logo-samandehi

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account